Asii: Udviklingen går for langsomt 28. december 2018 Borgmesteren i Kommuneqarfik Sermersooq havde i sin nytårstale en opsang til landspolitikerne.
Internationale studerende besøgte Nuuk 27. december 2018 Folkeskoleelever fra både Grækenland og Frankrig besøgte Nuuk, som et led i Erasmus-programmet, et uddannelsesprogram, der har til formål at fremme samarbejdet mellem uddannelsesinstitutioner i EU
Julehilsen fra affaldscenteret 21. december 2018 – åbningstider, genbrug og en invitation til dig og dit juletræ
Midlertidig lukning for aflevering af brugte møbler til Kofoeds Skole 21. december 2018 Kofoeds Skole er desværre nødt til at lukke for modtagelsen af brugte møbler til genbrug i en kort periode frem til slutningen af februar 2019. Ordningen kræver en del ressourcer blandt andet til at holde området ryddeligt og fri for ting som ikke egner sig til genbrug.
Idrætsdag 2019 21. december 2018 Tradition tro afholdes Årets Idrætsdag i Kommuneqarfik Sermersooq i 2019 og igen i år vil vi i Nuuk markere dagen med at uddele årets idrætspriser
Kofoeds Skole fortsætter sit gode arbejde 20. december 2018 Kommuneqarfik Sermersooq og Kofoeds Skole Nuuk har indgået en samarbejdsaftale der sikrer, at skolen fortsat kan tilbyde udviklende aktiviteter til voksne der har brug for hjælp.
Auktion om byggestilladser 16. december 2018 Kommuneqarfik Sermersooq udbyder hermed byggestilladser til salg for højest bydende.
Demenscafé mødes til julehygge 14. december 2018 Kom og vær med til julehygge, i selskab med andre der også er berørt af demens.