Kommuneqarfik Sermersooq er repræsenteret i en række bestyrelser i kommunens selvejende institutioner, fonde og aktieselskaber. Blandt andet herigennem varetages Kommuneqarfik Sermersooqs interesser i selskaberne til gavn for kommunens borgere.

I henhold til § 31, stk. 1 i Inatsisartutlov nr. 29 af 17. november 2017 om den kommunale styrelse vælger Kommunalbestyrelsen medlemmer af de udvalg, kommissioner, bestyrelser og lignende, hvori kommunalbestyrelsen eller kommunen i henhold til andre bestemmelser skal være repræsenteret.

Repræsentanterne vælges af Kommunalbestyrelsen eller af de relevante udvalg. Nogle repræsentanter er selv medlemmer af Kommunalbestyrelsen, mens andre er eksterne repræsentanter valgt på baggrund af deres særlige kompetencer. Det er det enkelte selskabs vedtægter, som sætter retningslinjerne for valg af medlemmer.

Bestyrelsesposter uden vederlag

  • Repræsentanter for Udvalg For Velfærd og Arbejdsmarked

    • Medlemmer

      Malene Petersen
      Birthe Henriksen

    • Suppleanter

      Mikael Ludvigsen
      Solvej Jakobsen

  • Repræsentanter for Udvalg For Velfærd og Arbejdsmarked

    • Medlemmer

      Rasmine Geisler (IA)
      Naja Silassen

    • Suppleanter

      Charlotte Ludvigsen (IA)
      Inge Olsvig-Brandt (IA)

  • Repræsentanter for Udvalg For Velfærd og Arbejdsmarked

    • Medlemmer

      Thiiooq Knudsen (S)
      Henrik Rachlev (IA)

    • Suppleanter

      Margrethe Jakobsen
      Jakob Abrahamsen

  • Repræsentant for Forvaltningen for Børn og Skole

    • Medlemmer

      Jesper Andersen

    • Medlemmer

      Uju Petersen (IA)
      Henrik Rachlev (IA)
      Peter Davidsen (S)

    • Medlemmer

      Knud Mathiassen (IA)

    • Suppleanter

      Harald Bianco (IA)

    • Medlemmer

      Inge Olsvig-Brandt (IA)

    • Medlemmer

      Rasmine Geisler (IA)
      Mala Høy Kuko (A)
      Peter Davidsen (S)

    • Suppleanter

      Inge Olsvig-Brandt (IA)
      Randi V. Evaldsen (D)
      Ane Egede Mathæussen (S)

    • Formand

      Asii Chemnitz Narup, Borgmester (IA)

    • Medlemmer

      Inge Olsvig-Brandt (IA)
      Mala Høy Kuko (A)
      Jens Kristian Berthelsen (S)

    • Formand

      Asii Chemnitz Narup, Borgmester (IA)

    • Medlemmer

      Justus Hansen (D)
      Charlotte Ludvigsen (IA)

    • Medlemmer

      Henrik Rachlev (IA)

    • Medlemmer

      Knud Mathiassen (IA)

    • Medlemmer

      Asii Chemnitz Narup, Borgmester (IA)

    • Tilforordnet

      Morten Nordahl

    • Formand

      Gerth Ignatiussen

    • Medlemmer

      Liisi Egede Hegelund

    • Medlemmer

      Mille Søvndahl Pedersen (IA)

    • Medlemmer

      Najaaraq Mølgaard

    • Suppleanter

      Sikem Andreassen

    • Medlemmer

      Aviaja Sinkbæk

    • Medlemmer

      Lars Poulsen

    • Suppleanter

      Karen Cortzen

    • Delegationsmedlemmer

      Harald Bianco (IA)

  • Kommunaldirektøren og Direktøren for Forvaltning for Anlæg og Miljø sidder i bestyrelsen i kraft af deres stillinger i Kommuneqarfik Sermersooq.

Bestyrelsesposter med vederlag

  • Kommunens repræsentanter får DKK 5.000 hvert år.

    • Medlemmer

      Mille Søvndahl Pedersen (IA)

  • Kommunens repræsentanter får DKK 15.000 hvert år.

    • Medlemmer

      Johannes Groth
      Jens Frederik Nielsen

    • Suppleanter

      Nadia Olsen
      Poul Petersen

  • Formanden får DKK 75.000 hvert år. Øvrige medlemmer får DKK 37.500 hvert år.

    • Formand

      Peter Wistoft

    • Medlemmer

      Peter Oluf Meyer
      Inaluk Brandt

  • Formanden får DKK 75.000 hvert år. Øvrige medlemmer får DKK 37.500 hvert år.

    • Formand

      Maliina B. Abelsen

    • Medlemmer

      Marie Fleischer
      Christian Roslev
      Liisi Egede Hegelund

  • Formanden får DKK 80.000 hvert år.

    • Formand

      Kuupik V. Kleist

Er indholdet på denne side forældet?
Har du rettelser til denne side?