Her er den nye ungdomskommunalbestyrelse

For godt to måneder siden blev der afholdt valg til ungdomskommunalbestyrelsen i Kommuneqarfik Sermersooq. Nogle skoler måtte dog vente med at gå til stemmeurnerne, og den sidste stemme blev afgivet torsdag den 5. november.

Ved valget stemte elever fra 7, 8 og 9. klasse på den person, de syntes ville blive en god repræsentant i ungdomskommunalbestyrelsen.

Alle 13 skoler i Kommuneqarfik Sermersooq er repræsenteret, hvoraf to elever fra hver skole er valgt ind som medlemmer af ungdomskommunalbestyrelsen.

De nye medlemmer af ungdomskommunalbestyrelse afholder et online møde den 10.februar 2021, hvor temaet for årsmødet er ”Kommuneqarfik Sermersooq og FN’s verdens mål”.






Medlemmer af Kommuneqarfik Sermersooqs Ungdomskommunalbestyrelse


Anthon Filemonsen
Anthon Filemonsen

8. klasse - Nuussuaq Atuarfia

Aske Borg Woldsgaard
Aske Borg Woldsgaard

7. klasse - Nuuk Internationale Friskole

Augo Nathaniesen
Augo Nathaniesen

8. klasse - Kulusummi alivarpi

Dean Poulsen
Dean Poulsen

7. klasse - Paamiut Atuarfik Tuiisaq

Gerth Maqe
Gerth Maqe

8. klasse - Tasiilami Alivarpi

Inaluk Soerensen
Inaluk Sørensen

8. klasse - Tasiilami Alivarpi

Jonas Nakinge
Jonas Nakinge

7. klasse - Kuummiini Alivarpia

Kakkaaq Boassen
Kakkaaq Boassen

7. klasse - Sermiligaap Alivarpi

Mads Christensen
Mads Christensen

9. klasse - Ukaliusaq

Majli Abelsen-Petersen
Majli Abelsen-Petersen

9. klasse - Kangillinnguit Atuarfiat

Margrethe Berglund
Margrethe Berglund

7. klasse - Qeqertarsuatsiaat

Mathias Juel Pedersen
Mathias Juel Pedersen

7. klasse - Atuarfik Hans Lynge

Maya Natuk Fleischer
Maya Natuk Fleischer

9. klasse - Atuarfik Hans Lynge

Naja Rosager
Naja Rosager

8. klasse - Nuuk Internationale Friskole

Naja Sikemsen
Naja Sikemsen

8. klasse - Ukaliusaq

Nivi Pike
Nivi Pike

8. klasse - Ejnar Mikkelsinip atuarfia

Pipaluk Motzfeldt

7. klasse - Nuussuaq Atuarfia

Sissu H Petersen
Sissu H. Petersen

8. klasse Kangillinnguit Atuarfiat

Tupaarnaq Lukassen
Tupaarnaq Lukassen

7. klasse - Kapisillit Atuarfia

Ejner Grønvold
Uiloq Christensen

7. klasse - Atuarfik Samuel Kleinscmidt

Ungaaq Moeller Jeremiassen
Ungaaq Møller Jeremiassen

7. klasse - Atuarfik Samuel Kleinscmidt

Unuunu Lorentzen
Unuunu Lorentzen

7. klasse - Ejnar Mikkelsinip atuarfia