
Visit Nuuk og Nuuk Lokaludvalg har sikret fuld finansiering til 12 nye shelters og vindskjul omkring Nuuk. Bygningerne er udviklet i tæt samarbejde med lokale borgere, foreninger og virksomheder og skal bidrage til at flere kommer mere ud i naturen.
Over de kommende år skal 12 små og mellemstore såkaldte ”naturstøttepunkter” opføres omkring Nuuk. Naturstøttepunkterne er shelters og vindskjul, hvor man kan komme i ly og læ og samtidig opleve naturen tæt på. Nogle støttepunkter vil blive placeret tæt på byen, så eksempelvis familier let kan bruge dem. Andre placeres længere ude i baglandet eller på Nuup Akia (Nordlandet) for dem med mere friluftserfaring. I nogle kan en hel gruppe opholde sig imens andre kun kan rumme få personer. Naturstøttepunkterne skal give flere lyst til at være i naturen og forlænge sæsonen.
Stærk lokal forankring er fundamentet
Bag projektet står Nuuk Lokaludvalg i samarbejde med Visit Nuuk. Den danske fond Lokale og Anlægsfonden har bidraget som central udviklingsrådgiver fra den tidlige start og er sammen med Nordea-fonden nu med til at sikre finansiering til projektet. Projektet udspringer af Nuuk Lokaludvalgs ønske om bedre friluftsfaciliteter.
”I Nuuk Lokaludvalg vil vi rigtig gerne understøtte, at flere kommer ud i naturen, fordi vi ved at det er godt både for krop og sind. Derfor er vi meget glade for, at projektet nu kan realiseres. Samarbejdet med Lokal og Anlægsfonden har virkelig løftet projektet. De har bidraget med erfaringer fra lignende projekter og været nysgerrige på, hvordan vi bruger naturen her hos os” siger Finn Meinel fra Nuuk Lokaludvalg.
For parterne bag projektet har lokal inddragelse stået højt på dagsordenen. De har været på ture for at undersøge egnede lokationer og afholdt workshops og borgermøder for at sikre, at flest muligt får gavn af projektet. Skiklubberne, vandrefolket, kajakroere, fuglekiggere, snescooterforeningen, gruppen ”Gå væk kræft – livet er en gave”, spejdere, daginstitutioner, skoleledere og turismevirksomheder er blandt nogle af de mange, som løbende har bidraget.
”Det har været vigtigt for os at tage udgangspunkt i borgernes ønsker og behov og at vi tænkte på tværs af brugergrupper for at ramme flest muligt. At projektet samtidig gavner turismen er en win-win situation, og et virkelig godt eksempel på, hvordan vi kan bruge turismeudviklingen til at skabe bedre forhold for lokalsamfundet,” siger destinationsmanager i Visit Nuuk Sara Nissen.
Det er tegnestuen Biotope, som har tegnet de 12 små bygninger. Biotope trækker på en lang erfaring fra at bygge små, let realiserbare hytter i arktiske egne og har i denne opgave udviklet et særligt Nuuk-design, som både skal skille sig ud og gå i et med naturen. De har bl.a. dykket ned i nationaldragtsmønsteret sammen med syerskerne på Kittat, studeret Sermitsiaqs ikoniske profil og ladet sig inspirere af de gamle telthuse.
Finansiering og brug af bygningerne
Med stor velvilje både lokalt og fra fonde er det nu lykkedes at få den samlede finansiering på plads. Nuuk
Lokaludvalg støtter med 500.000 kr. og Kommuneqarfik Sermersooq med 5 mio. kr. De to danske fonde Nordea-fonden og Lokale & Anlægsfonden støtter hver med 6 mio. kr. og 5.2 mio. kr.
”Det er virkelig dejligt, at det er lykkedes at få finansieringen på plads. Når vi involverer så mange mennesker, som bruger tid og ressourcer på at deltage, er det dejligt at ideerne kan blive til virkelighed så hurtigt. Jeg er sikker på, at vi med dette projekt kan lave et samlet løft af friluftslivet både for de uerfarne og mere garvede friluftsfolk og samtidig skabe nogle gode rammer for, at flere lærer at begå sig i naturen” siger borgmester Avaaraq Olsen.
Støtten fra Nordea-fonden er med til at sikre, at projektet bliver mere end ”bare” fysiske rammer. Ud over at støtte realisering af bygningerne, har Nordea-fonden valgt også at støtte delprojekter, som handler om at bringe liv i bygninger. En bygning vil med indkøb af undervisningsgrej og udvikling af undervisningsmateriale til skoleklasser og daginstitutioner fokusere særligt på læring i naturen og en anden vil blive udstyret med træningskajaker og padleboards.
I forbindelse med ibrugtagningen vil støtten fra Nordea-fonden desuden muliggøre afholdelse af events i samarbejde med foreningerne for at understøtte deres fremtidige brug af faciliteterne. For Lokal og Anlægsfonden vil projekt fungere som et eksempelprojekt for flere lignende projekter i Grønland, ligesom fonden også forventer, at projektet vil inspirere til nye projekter i Danmark.
Den videre proces
Projektet forventes at blive udbudt i foråret 2025 og realiseres over 3-4 år med løbende workshops, høringer og events for at sikre den lokale involvering.
——————————
Kontakt:
Kommuneqarfik Sermersooq: Mads-Daniel Skifte, Erhvervschef, tlf. +299 55 82 78
Lokal & Anlægsfonden: Kir Klysner, pressekontakt, tlf. +45 31 18 71 43
Nordea: Signe Balling, pressekontakt, tlf. +45 4070 3779
Illustrationer
- Forslag til hytte på toppen af Ukkusissat mod Kobbefjorden
- Dialog med gruppen fra ”Gå væk kræft – Livet er en gave” på toppen af Quasussuaq
- Åbent borgmøde, hvor deltagerne drøfter placeringer og behov
Alle billeder og illustrationer er lavet af tegnestuen Biotope



