Politik

Valgresultater for Bygdebestyrelsesvalget 2021

Resultater: Arsuk, Kapisillit, Qeqertarsuatsiaat, Isertoq, Kulusuk, Tiilerilaaq, Sermiligaaq, Kuummiit.


Arsuk

3 Medlemmer (Fredsvalg)

  1. Hanne Jakobsen (IA)
  2. Niels Peter Mikaelsen (S)
  3. Jørgen Christensen (S)

Kapisillit, Qeqertarsuatsiaat                               

5 Medlemmer (10 Kandidater)             

  1. Egede Motzfeldt (IA)                    (33 stemmer)
  2. Angutimmarik Hansen (S)            (22 stemmer)
  3. Ole H. Jensen (S)                          (21 stemmer)
  4. Unu Motzfeldt (IA)                       (14 stemmer)
  5. Ingvar Motzfeldt (S)                     (14 stemmer)


Stedfortræderlisten for Siumut (S)

Konrad Boye (11 stemmer)
Steffanus Boye (7 stemmer)
Andreas Martinsen (7 stemmer)

Stedfortræderlisten for Inuit Ataqatigiit (IA)

Lars Møller (12 stemmer)

Kandidat som ikke blev valgt ind

  • Søren Rosing (N)                          (1 stemme)

Isertoq, Kulusuk, Tiilerilaaq

5 Medlemmer (10 Kandidater)

  1. Niels Ole Ûtuaq (S)                       (30 stemmer)
  2. Otto Nakinge (A)                          (26 stemmer)
  3. Pernille Mikaelsen (S)                   (24 stemmer)
  4. Gedion Kilime (A)                          (19 stemmer)
  5. Justus Poulsen (S)                         (15 stemmer)

Stedfortræderlisten for Siumut (S):

Bent Abelsen (10 stemmer)
Otto Larsen (9 stemmer)
Lars Bianco Mikaelsen (9 stemmer)
Mads J. Kuitse (4 stemmer)

Stedfortræderlisten for Atassut (A):

Moses Bajare (11 stemmer)

Sermiligaaq, Kuummiit

5 Medlemmer (12 Kandidater)                                   

  1. Peter Utuange (S)                         (39 stemmer)
  2. Peter Nathanielsen (S)                 (30 stemmer)
  3. John Kristiansen (S)                      (28 stemmer)
  4. Aron Qúpersimat (S)                    (24 stemmer)
  5. Simujoq Taunajik (A)                    (24 stemmer)

Stedfortræderlisten for Siumut (S):

Mikkel Boassen (20 stemmer)
Otto J. Umêrineq (13 stemmer)
Paula Sanimuinnaq (11 stemmer)
Boas Boassen (4 stemmer)
Jokum Kalia (1 stemmer)

Stedfortræderlisten for Atassut (A):

Daniel Pîvât (18 stemmer)

Kandidat som ikke blev valgt ind

  • Kâlèrak Kristian Bajare (N) (10 stemmer)