Tak til plejeforældre gennem 28 år 31. maj 2018 Kommuneqarfik Sermersooq siger tak til Poul og Liva Hansen. Efter 28 år som plejeforældre i Grønland flytter ægteparret til Danmark.
Har du en container eller andet oplag i Kapisillit? 30. maj 2018 Kommuneqarfik Sermersooq – Forvaltning for Anlæg og Miljø, Arealmyndigheden – fremlyser hermed containerne og andet oplag i bygden Kapisillit. Containerne bliver fremlyst i tre måneder fra den 30. maj 2018 i henhold til Inatsisartutlov nr. 9 af 11. november 2011 om beskyttelse af miljøet § 36, stk. 1.
Nu er det tid til at komme af med dit storskrald 30. maj 2018 Nuuk: Kommuneqarfik Sermersooq henter storskrald direkte ved din bopæl. Du skal ringe eller skrive til Affaldscentret for at få hentet dit storskrald.
Kommuneqarfik Sermersooq lancerer elektronisk tilmelding 30. maj 2018 Det bliver nemmere at melde sig til musikundervisning, fritidsundervisning og skoleferieaktiviteter i Kommuneqarfik Sermersooq.
Konstituerende møde i Sted- og Vejnavnerådet 29. maj 2018 Tirsdag den 12. juni holder Sted- og Vejnavnerådet konstituerende møde klokken 14.00.
Royal Run i Paamiut 29. maj 2018 I forbindelse med Kronprins Frederiks 50-års fødselsdag blev der afholdt både løb og gåtur i Paamiut.
Børnenes Dag på Nuuk Kunstmuseum 29. maj 2018 I anledning af Børnenes Dag udstiller Nuuk Kunstmuseum ”Børnetegninger fra Qullissat”. Tegningerne er indsamlet fra 1967-1972 af lærer Lars Danquart og kan ses på Nuuk Kunstmuseum fra 1. til 10. juni i museets åbningstid.
B-407 i Tasiilaq: Del dine minder og fotografier 29. maj 2018 Hvad er dine minder om B-407 i Tasiilaq? Kommuneqarfik Sermersooq samler minder om og fotografier af huset.
De unge skal til valgurnerne 28. maj 2018 Ungdomskommunalbestyrelse: Den 30. maj skal børn og unge i Tasiilaq og østkystens bygder vælge deres repræsentanter til ungdomskommunalbestyrelsen.
Kronprinsens 50-års fødselsdag 26. maj 2018 I dag fylder Hans Kongelige Højhed Kronprins Frederik 50 år, og som de fleste ved, så er Kronprinsen en mand med et meget stort hjerte for Grønland.