Statsminister Lars Løkke Rasmussen har udskrevet valg til Folketinget, 5. juni 2019.  

Vi samler vores nyheder om valget her på siden. Du kan også finde praktisk information om hvor og hvornår du vil kunne afgive din stemme. Gældende for alle valgsteder i Kommuneqarfik Sermersooq er at valget foregår den 5. juni 2019, i tidsrummet 09.00 - 20.00.



Stemmeprocent i Nuuk kl. 20.30: 53%

*Uden brevstemmer og inden endelig optælling



Information

- Kandidater til folketingsvalget 2019

- Praktiske oplysninger om valgdagen (Valgbusser i Nuuk, parkering, mm.)

Brevstemmer til folketingsvalget

 

Borgere med behov for ekstra hjælp og borgere med handicap kan henvende sig på telefon:

Nuuk:  555252 / 551256 *Nye numre

Ittoqqortoormiit: 599399

Tasiilaq: 598215

Paamiut: 499207 / 367677

I bygderne bedes borgere kontakte det lokale filialkontor angående særkørsel.


De enkelte valgsteder

  • Nuuk

    Valgsted: Godthåb Hallen

    Afstemningsleder: Frederik Lundblad

    Suppleant: Simigaq Broberg

    Kapisillit

    Valgsted: Fælleshus

    Afstemningsleder: Kaleraq Ringsted

    Suppleant: Berthel Ringsted

    Qeqertarsuatsiaat

    Valgsted: Forsamlingshuset

    Afstemningsleder: Jonathan Jakobsen

    Suppleant: Toni B. Lynge

  • Tasiilaq

    Valgsted: Forsamlingshuset B-480

    Afstemningsleder: Hjørdis Viberg

    Suppleant: Tobias Bajere

    Isertoq

    Valgsted: Kommunekontor B-382

    Afstemningsleder: Tersa Mikaelsen

    Suppleant: Pernille Mikaelsen

    Kulusuk

    Valgsted: Kommunekontor B-712

    Afstemningsleder: Ebba Kunak

    Suppleant: Nikolaj Abelsen

    Kuummiit

    Valgsted: Kommunekontor B-1156

    Afstemningsleder: Ella Kristiansen

    Suppleant: Ludvig Jonathansen

    Tiilerilaaq

    Valgsted: Kommunekontor B-747

    Afstemningsleder: Thomas Kristiansen

    Suppleant: Jensine Boassen

    Sermiligaaq

    Valgsted: Kommunekontor B-1584

    Afstemningsleder: Pauline Uitsatikitseq

    Suppleant: Diderik Knudsen

  • Ittoqqortoormiit

    Valgsted: Fælleshus

    Afstemningsleder: Evald Simonsen

    Suppleant: Pusle Simonsen

  • Paamiut

    Valgsted: Sportshallen

    Afstemningsleder: Niels Lorentzen

    Suppleant: Heidi Jerimiassen

    Arsuk

    Valgsted: Kommunekontoret

    Afstemningsleder: Pavia E. Mikaelsen

    Suppleant: Ingeborg Sørensen

  • Pituffik

    Valgsted: B - 201

    Afstemningsleder: Martin Due Frederiksen






Nyheder

Er indholdet på denne side forældet?
Har du rettelser til denne side?