Valg af medlemmer til bestyrelser i fonde og institutioner

Der vælges følgende medlemmer for bestyrelserne ved fondene og institutionerne:

Hvad Ippiarsuk og Utoqqaat Illuat angår, giver Kommunalbestyrelsen vedkommende udvalg mandat til at vælge medlemmerne blandt sine medlemmer.

Kommunens Beredskabskommission:

– Uju Petersen (IA), Henrik Rachlev (IA) samt Peter Davidsen (S) blev valgt som medlemmer

– Kommunalbestyrelsen giver Forv. for Anlæg og Miljø mandat til at vælge blandt sine ansatte.

Amarngivat:

– Knud Mathiassen (IA) med Harald Bianco (IA) som stedfortræder

Kutsadda:

– Charlotte Píke med Rolf Píke (S) som stedfortræder

Mælkebøttecentret:

– Inge Olsvig Brandt (IA)

Rejselegat:

– Rasmine Geisler (IA), Mala Høy Kúko (A) samt Ane Egede Mathæussen (S)

Rådet for Kulturfremme (Sermeq Fonden):

– Borgmesteren er født formand.

– Som medlemmer blev følgende valgt: Inge Olsvig Brandt (IA), Mala Høy Kúko (A) samt Martha Lund Olsen (S).

– Som medlem udenfor Kommunalbestyrelsen blev Kimmernaq Kjeldsen valgt.

Vestnordisk Hovedstads Samarbejdsfond Nuuk, Reykjavik og Tórshavn:

– Borgmesteren er født medlem

– Justus (D) samt Charlotte Ludvigsen (IA) blev valgt som medlemmer.

Handicapfonden i Paamiut:

– Henrik Rachlev (IA) blev valgt.

– 1 medlem som skal vælges blandt borgere i Paamiut skal vælges i byen.

Ejnar Mikkelsens Østgrønlandsfond:

– Knud Mathiassen (IA)

Sermersooq Business Council (Sermersooq Erhvervsfond):

– Borgemesteren er født medlem

– Mikael Christensen bliver valgt som tilforordnet.

Nuummi Illorsuit Timersortarfiit:

– Tekle Ghebrelul bliver valgt som medlem, med Mikael Classen som stedfortræder

– Jens Frederik Nielsen bliver ligeledes valgt som medlem, med Poul Petersen som stedfortræder.

Fonden Destination East Greenland:

– Hans Chr. Florian bliver valgt som formand og Gerth Ignatiussen bliver valgt som medlem.

Katuaq

– Ulannaq Ingemann bliver valgt som medlem, med Eqaluk Høegh som stedfortræder

Fonden Sisorarfiit:

– Claus Christoffersen bliver valgt som medlem med Ina Mikaelsen som stedfortræder.

Helene og Svend Junges Fond:

– Mille Søvndahl Pedersen bliver valgt som medlem.